Brázay Kálmán Általános Iskola és Gimnázium

Felnőttek általános iskolája, gimnázium, Magyarhertelend, Kossuth u.53/c T: 06/72-390-803 e-mail: brazaygimi@gmail.com Fenntartó: De La Salle Szent János Egyesület

A BioFocus Egészség- és
Környezetvédelmi Egyesület
 
A BioFocus Egyesület országos hatáskörű, több megyét (Pest, Somogy, Nógrád, Baranya, Győr, BAZ stb.) felölelő szervezetként a környezetvédelmi, egészségvédelmi feladatokat is ellátó szervezet, és országos hatókörű együttműködést illetve akciókat kezdeményez, szervez. Évek óta végzünk önkéntes- és közösségi programokat, segítő fejlesztéseket, felzárkóztatást és közművelődési, nevelési – oktatási feladatokat.
 
Jelen tervezett fejlesztésünk finanszírozása a 12 hónapon keresztül folyamatos, ütemezett formában valósul meg a pályázati előleg és köztes kifizetések rendszeres beadásával. A programok havi rendszerességgel kerülnek megrendezésre, így több mint 1 éven át a köztudatban az energiatudatosság népszerűsítése egyesületünk által biztosított lesz a városban. A vállalt indikátorok teljesítését 3 mérföldkő kitűzésével biztosítjuk, az értékeket negyedévente összesítjük, folyamatosan növeljük. A médiában, a honlapunkon a rendezvényekről hírt adunk. Projektünk elsődleges célcsoportjai a Pécsen élő lakosság tagjai, a városi döntéshozók, a civil szféra-, az oktatási szektor (diákok, tanárok), a projekttel érintett intézmények vezetői, munkavállalói, de a programokra mindenkit szívesen várunk, akik az egyesületünkkel kapcsolatba kerülnek, vagy a médiakampány segítségével a programokról, rendezvényekről értesülnek.
 
Hosszú távú célunk kapcsolódni a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégiához, a 3. Nemzeti Környezetvédelmi Programokhoz. Azt gondoljuk, hogy a hazai és uniós környezetügyi célok csak a társadalom széles és aktív részvételével, az erőforrások megőrzéséhez és a környezetterhelés megelőzéséhez szükséges eszközrendszer sokfélesége révén valósíthatóak meg, amelyhez kapcsolódóan elengedhetetlen a szemléletformálás támogatása is. A pályázati támogatás segítségével ezért tevékenységünket szélesíteni szeretnénk: ösztönözni a helyi családokat az összefogására, a fenntartható energiatudatos gondolkodásra, környezetkímélő életmódra. A sokféle, több alkalommal megrendezésre kerülő szemléletformáló, informatív programsorozatok, workshopok, rendezvények szervezése, a figyelemfelhívó pályázatok, versenyek, szakkörök mind ezt a közös célt szolgálják.
 
A hazai vállalások és energiapolitikai célok teljesítése érdekében szükséges a struktúraváltás, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású társadalmi berendezkedés. Az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaság azonban nem valósítható meg a lakosság aktív szerepvállalása nélkül, ezért szemléletformálásuk kiemelt jelentőségű.
Konkrét célunk, hogy projektünk által a lakosság szélesebb körben megismerhesse az energiahatékonysági, energiatakarékossági, megújuló és alternatív energiahasznosítási megoldásokat, lehetőségeket, illetve változzon a lakosok ezekkel kapcsolatos fogyasztói és társadalmi beállítódása.
 
 
A társadalmi környezetben feltétlenül szükséges rávilágítani a családokat, azok tagjait érintő társadalmi, környezeti veszélyekre! Azonban, ha nem adunk megoldásokat az általunk bemutatott problémákra, akkor épp ellentétes hatást érünk el! Ahelyett, hogy megtartanánk a családokat, azok tagjait, egy újabb riasztó tétellé nőhetjük ki magunkat és tovább ziláljuk a már úgy is terhelt lakosságot. Tehát a konkrét program, elképzelés elengedhetetlenül fontos!
 
A környezetvédelem és a fenntartható fejlődés érdekében helyi megoldások felvázolása, a helyi energiaellátás megszervezése, az energiatudatosság megvalósítása egyre inkább égető feladattá válik.
A városi szintű környezeti, környezetvédelmi feladatokat a város környezetvédelmi programja tartalmazza.
 
Fő céljai:
 az egészségesebb életfeltételeket biztosító természeti és települési környezet megteremtése a tervezett és várható társadalmi, gazdasági fejlődés mellett
 a fenntartható fejlődés elérése és biztosítása a város területén és térségében
A környezetvédelmi program a következő struktúrában határoz meg feladatokat a városnak:
 környezeti elemek állapotának megőrzése, javítása (levegőminőség, felszíni, felszín alatti vízvédelem, talajminőség, levegő- és tájvédelem)
 települési és épített környezet védelme, javítása (pl. szennyvízkezelés, zöldterület gazdálkodás)
 területek védelme, fejlesztése (pl. Tüskésrét, bányaterületek)
 önállóan kezelt hatótényezők (pl. hulladékgazdálkodás, zajterhelés)
 környezetvédelmi tervezés
 szervezés, intézményi háttér (pl. építési szabályzat, monitoring rendszer)
 
Megújuló energiaforrások bevonása.
 
A programok alkalmával hangsúlyozzuk a környezeti kompetenciák fejlesztését, illetve innovatív módszerek alkalmazását. A programok üzenete a megújuló energiaforrások helyi használata, az energiatudatos magatartás, a tudatos fogyasztás és a fenntartható fejlődés gondolata.
 
Projekt illeszkedése a felhíváshoz
 
Egyesületünk Szemléletformáló pályázati programjának fő fókusza az energiahatékonyság. A projekt fő üzenete: Lehet másként is élni az életet, ehhez speciális környezeti tudásra és elköteleződésre, a szokások, életmód tudatos változtatására van szükség. Mind a fogyasztás, mind az életvitel (önkorlátozás), mind az energiatudatos háztartás és életmód kialakítása terén igaz ez a megállapítás.
Egyesületünk által végzett környezetvédelmi- és természetvédelmi tevékenységek és intézkedések összessége segíti a környezet veszélyeztetésének, károsításának, szennyezésének megelőzésének, a kialakult károk megszüntetésének és az eredeti állapot helyreállításának véghezvitelét. Környezetvédelmi szempontból környezetnek az embert körülvevő élő és élettelen tényezők összességét nevezzük. Természetvédelmi tevékenységünk legfőképp a védett természeti értékek megóvása, gyakorlására felé irányul, illetve a természeti rendszerek egészének megóvása, lehetséges gyarapítása is célunk. A környezetvédelmi tevékenységeinkbe tartozik a föld (talaj, kőzetek és ásványok, barlangok, a domborzat) védelme, a vizek (felszíni vizek és felszín alatti vizek) védelme, a levegő védelme, az élővilág (növényi, állati, mikroorganizmusok) védelme, a táj védelme, a települési környezet (lakóterületek, mezőgazdasági területek, ipari területek) védelme, a talajvédelem, a vízminőség védelme, a zajártalmak, sugárzás, hulladékkezelés mikro és makro szinten.
Egyesületünk környezetvédelmi feladatait aktív és passzív formában is végzi legfőképp azért, hogy az ember által okozott, vagy okozandó kár minimalizálását véghezvigyük, a természetes és mesterséges (épített) környezet, azaz az ember és annak szűkebb - tágabb környezete érdekében.
A pályázat főleg az aktív elérésre fókuszál, szeretnénk minden résztvevőt a foglalkozások, programok aktív részesévé tenni. A passzív elérés a médiakampányt, cikkek, szórólapok megjelentetését jelenti jelen esetben.
 
Azt reméljük, hogy az 1 éves projektünk hatására településünkön a fogyasztói és társadalmi attitűdváltás a környezetbarát és energiatudatos fogyasztói döntések száma növekedni fog (pl. az energiával kapcsolatos takarékoskodás, a tudatos vásárlás, a felelős termékválasztás stb.). A tevékenységeken belül környezeti nevelők, kutatók, szakemberek által előadások, interaktív foglalkozások, vetélkedők, versenyek, tanulmányutak, gyakorlati ismeretek megszerzéséhez kapcsolódó segítségnyújtást biztosítjuk.
A felhívás célja az energiatudatos gondolkodás és a kapcsolódó viselkedésminták és szokások elterjesztése, konkrét cél, hogy a lakosság szélesebb körben megismerhesse az energiatakarékossági, energiahatékonysági, megújuló és alternatív energiahasznosítási megoldásokat, lehetőségeket. Mindezeket projektünk számos tevékenysége aktívan szolgálja, a megvalósításra kerülő interaktív programok, előadások, workshopok, rendezvények, kirándulások, versenyek mind ezeket a célokat szolgálják. Korábbi rendezvényszervezési tapasztalatunkra, széleskörű partnerkapcsolatunkra alapozva vállaljuk, hogy programjaink során minimum 500 főt aktívan elérünk programjainkkal. Célunk, hogy egy-egy résztvevő több eseményen is részt vegyen, ezáltal hatékonyabban tudunk hozzájárulni a lakosok energiatudatossághoz kapcsolódó negatív és sokszor téves fogyasztói és társadalmi beállítódásának változtatásához.
 
Projektünkben együttműködő partnereink és a bevont szakértők által helyi szinten megvalósul a civil szféra, az oktatási szektor és a tudományos szféra együttműködése, ezáltal megcélzott fejlesztési területen a lehető legszélesebb körben tudjuk megszólítani a megjelölt célcsoportokat.
 
Úgy gondoljuk, hogy a Kecskeméten belül kiemelten is megcélzott településrész lakosságának tájékoztatása az energiatakarékosság és energiahatékonyság lehetőségeiről és módszereiről, a megújuló energiaforrások típusairól és alkalmazásáról, a tényleges költség-haszonról nem csak az energiatudatos szemléletformáláshoz járulhat hozzá, hanem esetükben az esélyegyenlőség megteremtéséhez, az egyenlő esélyek biztosításához is. A hátrányos helyzetű, nehéz anyagi körülmények között élőknek kisebb esélye van tanácsadásokra, rendezvényekre eljutni, ahol a helyi megújuló potenciálokkal kapcsolatosan tájékoztatáshoz juthatnának; körükben magasabb az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők aránya, az iskolából kimaradtak számára nehézséget okoz a szolgáltatók által kiküldött számlák, tájékoztató és információs kiadványok szövegeinek értelmezése, mely információk átadását a személyes, aktív elérés hatékonyan kompenzálhat.


Brázay Kálmán Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola

7394 Magyarhertelend, Kossuth u.53c

Telefon: 06/72-390-803

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 26
Tegnapi: 57
Heti: 26
Havi: 2 564
Össz.: 430 283

Látogatottság növelés
Oldal: SZEMLÉLETFORMÁLÁSI PROGRAMOK
Brázay Kálmán Általános Iskola és Gimnázium - © 2008 - 2024 - brazaygimi.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »